Citron je plodem stromu citroníku limonového. Díky své kyselé chuti je citron nepostradatelný v kuchyni. Zároveň obsahuje množství různých, pro naše zdraví důležitých látek a také vitamínů. Citron je využíván také v kosmetice a v domácnosti. Ovoce citrony jsou původem nejspíše ze severní Indie a Číny, kde toto ovoce znali již před dvěma tisíci pěti set lety. V osmém a devátém století byly citrony pěstovány Maury ve Španělsku a na Sicílii, kde se pěstují dodnes, a odkud se také dovážejí.
Dva malé citronky denně, aneb zdraví a vitamíny v citronu
Tyto plody citronů jsou vejcovitého tvaru a velikosti jako slepičí vejce. Kůra citronu je žlutá, ale někdy může být i světle, nebo i tmavě zelená. Kůra citronu obsahuje velmi aromatický olej. Citron má bledě žlutou šťavnatou dužninu, která se dělí na šest až třináct dílků. Dužina má výraznou vůni, je však plná vitamínů a minerálních látek. Šťávy z citronů se také využívá, jako přírodní okyselovalo do pokrmů, kdy se z citronů vymačká jejich kyselá šťáva. Citrony obsahují především velké množství:
· kyseliny citronové
· kyseliny jablečné
· kyseliny octové
· kyseliny mravenčí
· vitamínů skupiny C a B
· provitaminů A
· flavonoidů
· pektinu
· vonných silic
· vápníku
· fosforu
· draslíku
· hořčíku
· železa
· zinku
Kyseliny, které jsou v citronech obsažené, jsou z lékařského hlediska těmi nejdůležitějšími složkami citronu. Právě tyto kyseliny zvyšují účinek vitamínu C, který citron má, a jsou velmi antiseptické. Citrony v sobě obsahují flavonoidy, které působí blahodárně na náš organismus, především pak:
· antioxidačně i proti nádorově
· posilují stěny kapilár
· zlepšují pružnost cév
· snižují tvorbu krevních sraženin
· mají detoxikační a protirakovinné účinky
· zlepšují odolnost imunitního systému
· napomáhají při všech virových i střevních nákazách
· mají velké antibakteriální účinky
· zlepšují vstřebávání železa ve střevech