Dnešní doba je velice nevyzpytatelná, ze dne na den se může doslova každý dostat do těžké životní situace, kdy není schopen dostát svým závazkům. Pokud nepomůže rodina ani přátelé, je jediným možným řešením úvěr v bance. Ovšem po novele spotřebitelského zákona je schvalování jednotlivých žádostí o úvěr velmi zdlouhavé a ne každý přísně nastaveným podmínkám banky dokáže vyhovět. V takovém případě může banka bez udání důvodu úvěr zamítnout a vám zbydou jen oči pro pláč. Diskvalifikačních faktorů může být hned několik, někdy se jedná o zdánlivé banální záležitosti, jindy o něco podstatnějšího. Jaké jsou tedy nejčastější příčiny neúspěchu při žádosti o úvěr?
Pracovní smlouva
Banka schválí úvěr jen v případě, kdy má jistotu, že žadatel bude schopný dostát svým závazkům, které by případně uzavřením smlouvy k bance měl. K tomu je potřeba mít pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Pokud máte se zaměstnavatelem smlouvu na dobu určitou, ještě není nic ztraceno. Je ale zapotřebí, aby doba splatnosti nepřetáhla dobu, po kterou je pracovní smlouva sjednána. Pokud se však žadatel nachází ve zkušební nebo výpovědní lhůtě, banka žádost o úvěr s největší pravděpodobností zamítne.
Záznamy v registrech
Prověřování v registrech dlužníků je už dnes vcelku standartní záležitostí při uzavírání závazku u většiny společností. Jejich záznamy totiž mnohdy o daném klientovi mnohé vypoví. Nesolventní klienti mohou pak na další půjčku rovnou zapomenout. S negativním záznamem v registru dlužníků se pak takový klient potýká i řadu let. V registrech jsou navíc přístupné i další údaje, jako je počet úvěrů nebo neúspěšné žádosti o úvěr.
I když za vámi banka nadobro zavře dveře, ještě není potřeba propadat beznaději. Nebankovní společnosti nabízí celou řadu výhodných spotřebitelských i hypotečních úvěrů. Co třeba říkáte na americkou hypotéku?