Vědecký institut v americkém státě Massachusetts, který vyvíjí umělou inteligenci, se zaměřil v nedávné době na mechanismy, které zvládnou vyrobit nábytek na míru. Robotika ve výrobě nábytku není ničím novým, vždy však šlo o sériovou výrobu, kdy stroje pracovaly podle přesného algoritmu naprogramovaného předem, a zvládaly pouze jeden druh pracovní činnosti, nebo jednu výrobní operaci při tvorbě typizovaného nábytku.
Tentokrát se vědci zabývali programováním umělé inteligence, která již zvládne vyrábět v kusové výrobě nábytek přímo podle nákresu. Pružně se přizpůsobí zadaným požadavkům, a pokud se nákres změní, robot jednoduše změní i způsob výroby.
Robot opracuje polotovar dle počítačové šablony
Nejprve člověk podle některé ze šablon vytvoří návrh, jak by nábytek měl vypadat. Šablony jsou k dispozici ve formě počítačového programu a práci s nimi zvládne i začátečník. Navrhnout vzhled židle, stolku, sedací soupravy, komody, skříně není nic složitého a pak už jen stačí výsledek předat umělé inteligenci.
Ta je připravena zpracovat podle šablony jednotlivé stavební dílce tak, aby se z nich dal sestavit požadovaný kus nábytku. Robot zkrátka samočinně opracovává dřevěný polotovar do požadovaného tvaru. Dokáže přesně dodržet výrobní postup, kde jsou stanoveny rozměry dílců, jejich tvar, otvory v deskách, spojovací materiál atd.
Roboti Kuka vyráběli drobné kusy nábytku přímo na míru
Roboty pro vědecké experimenty dodala firma Kuka a do výrobního procesu se zapojil i robotický vysavač Roomba. Výsledek práce byl přímo fascinující, stroje přesně podle počítačového programu postupně napříč místností přenášely dřevěné dílce, řezaly je na míru, vrtaly do nich otvory, osazovaly je spojovacími součástmi a připravovaly je k závěrečné montáži.
Vědecký experiment prokázal schopnost robotické techniky dokázat podle nákresu vyrábět jednotlivé kusy židlí, stolů a menších skříněk, byla to prozatím sice jen ukázka, co moderní technologie dovedou, ovšem je jasné, že je před námi nová éra tvorby výrobních procesů. Technika dnes dokáže doslova zázraky, člověk se nachází pouze v pozici zadavatele a učenlivá umělá inteligence plně nahradí složité numericky řízené obráběcí stroje.